Zgierska: 42 307 07 37

USG – ultrasonografia - Badania diagnostyczne

Badania diagnostyczne – Badania USG w przychodniach Blue Medica Łódź

Badania diagnostyczne przeprowadzane w sieci placówek Blue Medica Łódź dostarczają lekarzowi niezbędne dane, aby postawić trafną diagnozę. Wśród szeregu badań, które wykonujemy znajduje się również USG (ultrasonografia), które jest badaniem diagnostyki obrazowej. Dzięki uzyskanemu podczas badania obrazowi struktur narządów wewnętrznych, specjalista ocenia stan zdrowia pacjenta i wydaje pełen opis zaobserwowanych zmian.

Nasi specjaliści bezpośrednio w placówkach Blue Medica Łódź przeprowadzają następujące badania ultrasonograficzne:

Badanie USG piersi

USG piersi to nieinwazyjne badanie zalecane szczególnie kobietom po 30. roku życia. Specjalista za pomocą nowoczesnej głowicy USG bada strukturę piersi w celu wykrycia zmian. Badanie to przeprowadzane jest najczęściej w celu profilaktycznym i pozwala ocenić patologiczne torbiele lub guzki równe lub większe 5 mm.

Badanie USG jamy brzusznej

Jama brzuszna poddawana jest szeregowi obrazowych badań diagnostycznych. Do najpopularniejszych należy USG, które za pomocą ultradźwięków uwidacznia zmiany w obrębie narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Jest ono niezbędne, jeśli pacjent skarży się na bóle brzucha, częste biegunki, guzy wyczuwalne pod palcami lub utratę apetytu.

Badanie USG prostaty

USG prostaty wykonywane jest profilaktycznie w celu wykrycia zmian w obrębie gruczołu, a także w celu zbadania problemów urologicznych pacjenta. Biopsję narządu również wykonuje się pod kontrolą USG. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jest ono również całkowicie bezbolesne.

Badanie USG układu moczowego

Badanie USG układu moczowego polega na przyłożeniu głowicy aparatu USG do skóry na obszarze miednicy mniejszej, którą lekarz wcześniej smaruje żelem przeznaczonym do badania. Fale ultradźwiękowe przenikają przez skórę przekazując na monitor obraz struktury, położenia oraz wielkości pęcherza, nerek i przewodów moczowych, a w przypadku mężczyzn również prostaty.

Badanie USG nerek

USG nerek wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób tego narządu tj. torbiele i guzy, a także inne zmiany ogniskowe. Badanie USG nie dostarcza informacji na temat czynności tego narządu. Wskazaniem w tym przypadku są nie tylko bóle podbrzusza, czy złe wyniki badania laboratoryjnego moczu. Powodem wykonania badania może być również wykryte nadciśnienie.

Badanie USG ślinianek

Przyczyną wykonywania USG ślinianek jest zazwyczaj ich bolesność i powiększenie, które mogą oznaczać zmiany wewnątrz struktury ślinianek (zapalenia, guzy, kamica). Dzięki badaniu USG nowoczesną głowicą specjalista jest w stanie postawić trafną diagnozę i rozpocząć leczenie. Dodatkowo lekarz wykonuje USG szyi.

Badanie USG tarczycy i przytarczyc

USG tarczycy oraz przytarczyc zostaje zlecone przez lekarza specjalistę, kiedy uzna on, że widoczne lub wykryte palpacyjnie zmiany w obrębie narządu wymagają dalszych konsultacji i badań. Zmiany mogą mieć charakter łagodny lub złośliwy, dlatego ważne jest, aby USG zostało wykonane jak najszybciej. Badanie jest nieinwazyjne i daje 100% pewność diagnostyczną.

Badanie USG-D naczyń domózgowych

USG Doppler, bo tak brzmi pełna nazwa tego badania obrazuje stan tętnic szyjnych i kręgowych w celu wykrycia wszelkich zmian i zwężeń, będących najczęstszą przyczyną udaru mózgu. Głowica aparatu USG przystawiana jest po obu stronach szyi w miejscu przebiegu naczyń. Lekarz analizuje uzyskany podczas badania obraz na bieżąco, a pacjent w trakcie badania przyjmuje wygodną, leżącą pozycję.

Badanie USG-D układu tętniczego i żylnego kończyn dolnych

Układ tętniczy i żylny kończyn dolnych wymaga kontroli i badań profilaktycznych, w tym badania USG metodą Dopplera (USG żył). Lekarz przykłada niewielką głowicę aparatu USG w miejscu przebiegu żył i tętnic. Wskazaniem do wykonania badania jest podejrzenie występowania u pacjenta chorób żył tj. zakrzepica, miażdżyca, czy żylaki.

Badanie USG-D układu tętniczego i żylnego kończyn górnych

USG Doppler układu tętniczego i żylnego kończyn górnych zlecane jest przez specjalistę po uzyskaniu przez niego niezbędnych informacji podczas wywiadu. Wskazaniem do badania najczęściej są powiększone węzły chłonne, uciski mięśniowe, zespół górnego otworu klatki piersiowej, złamany obojczyk, naciek nowotworowy, zespół Pageta i Schrὃttera.

Badanie USG oka

USG oka to badanie, które przeprowadza lekarz okulista i które jest niezbędne w celu zdiagnozowania chorób i patologii związanych z siatkówką, dnem oka, wadami wzroku, guzami wewnątrzgałkowymi, diagnostyką zmian pourazowych i wielu innych patologii. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, ponieważ lekarz przeprowadza je przy zamkniętych powiekach.

Badanie USG ciąży

W pracowni USG Blue Medica Łódź nasi specjaliści przeprowadzają badanie USG ciąży w trymestrze I, II i III. Każdorazowo pacjentka jest informowana o terminie kolejnego badania oraz informowana o bieżących wynikach USG. Dzięki regularnym wizytom zarówno u lekarza prowadzącego ciążę, jak i w pracowni USG – przyszła mama wie na jakim etapie rozwoju jest dziecko oraz czy ciąża przebiega w sposób prawidłowy.

Badanie USG ortopedyczne

USG ortopedyczne jest przeprowadzane w celu zdiagnozowania schorzeń związanych z układem ruchu. Lekarz ortopeda, po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu, decyduje o skierowaniu na kolejne badania diagnostyczne. W ramach USG ortopedycznego wykonujemy badania m. in. stawu kolanowego, stawu barkowego, czy stawu skokowego.

Badanie USG bioderek u niemowląt

Badanie USG stawów biodrowych niemowląt jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych tego okresu w życiu dziecka. Dzięki diagnostyce obrazowej lekarz specjalista jest w stanie wykryć wady postawy i zaplanować dalsze postępowanie medyczne.

 

Pracownia USG wykonuje usługi w ramach NFZ oraz komercyjnie. Więcej informacji pod numerem 42 307 07 37.