Zgierska: 42 307 07 37

USG – ultrasonografia

USG w NZOZ Blue Medica Łódź, ul. Zgierska 211

W swojej ofercie Blue Medica przy ul. Zgierskiej 249 w Łodzi posiada pracownię ultrasonograficzną (USG), wyposażoną w aparaturę najnowszej generacji. Ultrasonografia jest całkowicie bezpiecznym, bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem diagnostyki obrazowej, które stosowane jest w profilaktyce i medycznej ocenie narządów wewnętrznych. Badania przeprowadzane są zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i wizyt prywatnych.

Nasi specjaliści na miejscu przeprowadzają badania ultrasonograficzne:

Badanie USG nerek, moczowodów, układu moczowego

USG układu moczowego, dzięki precyzyjnej aparaturze diagnostycznej, przeprowadzane przez powłoki brzuszne daje szczegółowy i wiarygodny obraz struktur narządów wewnętrznych. Lekarz podczas wizyty informuje pacjenta o wskazaniach do badania oraz o tym jak należy się do niego przygotować. Oprócz klasycznego USG nerek pacjentów kierujemy również na badanie USG dopplerowskie nerek oraz USG dopplerowskie nerek przeszczepionych.

Badanie USG ślinianek

Ślinianki przyuszne i podżuchwowe ulegają zapaleniu i powiększeniu, co jest wskazaniem do przeprowadzenia badania USG. Dodatkowo mogą pojawić się guzki lub kamica. USG ślinianek przyusznych jest całkowicie bezbolesnym badaniem, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

Badanie USG jamy brzusznej

Narządy wewnętrzne jamy brzusznej powinny być profilaktycznie kontrolowane co trzy lata. Tylko dzięki regularnym badaniom USG lekarz jest w stanie w porę wykryć nieprawidłowości w strukturze wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, nerek, trzustki, czy śledziony. Do tego badanie jest nieinwazyjne i trwa od kilku do kilkunastu minut.

Badanie USG tarczycy i przytarczyc

Zmiany w położeniu, wielkości, czy strukturze tarczycy i przytarczyc wykrywane są podczas pierwszego badania USG. Ocenie podlega morfologia guzów, torbieli, a także ich charakter. Oprócz widocznych zmian, wskazaniem do badania jest także zapalenie tarczycy. Badanie daje 100% pewność wyniku ze względu na dogodne położenie narządu.

Badanie USG piersi i sutków

Zmiany w obrębie piersi pacjentki bardzo często zgłaszają same. Nie zawsze zmiany te są złośliwe i nie zawsze wymagają również ingerencji lekarza. Za każdym razem jednak potrzebna jest konsultacja specjalisty i badanie USG, które pozwalać ocenić wykryte zmiany oraz na podstawie wyniku ustalić dalsze postępowanie.

Badanie USG prostaty

Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących wśród mężczyzn schorzeń tego narządu. USG prostaty wykonuje się zarówno w celu zbadania zmian w jego wielkości, jak i w celach profilaktycznych. Główną obawą mężczyzn jest ból, jednak badanie to, które trwa od kilku do kilkunastu minut jest praktycznie bezbolesne, a wynik otrzymuje się bezpośrednio po zakończonej wizycie.

Badanie USG Doppler naczyń domózgowych

Tętnice szyjne i kręgowe, które doprowadzają krew do mózgu ulegają z czasem degeneracji i zwężeniom z powodu występujących schorzeń organizmu. USG Doppler pozwala wykryć wszystkie zmiany w obrębie naczyń domózgowych, których patologie są częstą przyczyną udaru mózgu.

Badanie USG Doppler naczyń układu tętniczego i żylnego kończyn górnych i dolnych

Obrzęki, ból, drętwienie w obrębie kończyn dolnych lub górnych jest wskazaniem do wykonania badania USG występujących w kończynach naczyń. Stwierdzone w wywiadzie dolegliwości mogą wskazywać na miażdżycę lub zakrzepicę żył. Wątpliwości rozwieje USG Doppler, które szczegółowo oceni stan przebiegających żył i tętnic.

Badanie USG ortopedyczne

Badanie USG ortopedyczne dotyczy układu ruchu. Lekarz specjalista poprzez USG stawów ocenia zmiany w okolicach dolegliwości bólowych u pacjenta. Dotyczy to następujących partii ciała:

 • USG kolana,
 • USG barku,
 • USG bioderek u dzieci,
 • USG stawów biodrowych.

Badanie USG ciąży

Badanie USG ciąży jest niezwykle ważnym badaniem w tym niezwykłym dla przyszłej mamy czasie. W ramach profilaktyki oraz monitoringu wykonujemy:

 • USG ciąży I trymestr,
 • USG ciąży II trymestr,
 • USG ciąży III trymestr.

Badanie USG oka

USG gałki ocznej to jedno z badań diagnostycznych, które wykonuje się w celu zdiagnozowania m. in. mętów w ciele szklistym, guzów wewnątrzgałkowych, oceny gałki ocznej, odwarstwienia i zmian w obrębie siatkówki, wylewów, zmian w nerwie wzrokowym.

We współpracy z naszymi partnerami, naszych pacjentów kierujemy również na następujące badania:

 • USG węzłów chłonnych powierzchniowych, np. szyjnych, pachowych, pachwinowych,
 • USG ginekologiczne,
 • USG Doppler kończyn dolnych (układ żylny, układ tętniczy),
 • USG Doppler wątroby,
 • USG Doppler serca,
 • USG miednicy mniejszej,
 • USG moszny,
 • USG jąderek u niemowląt,
 • USG przezciemiączkowe,
 • USG dopochwowe,
 • USG zmian powierzchniowych.

*Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej

Pacjenci, którzy w przychodni Blue Medica mają zaplanowane badanie USG jamy brzusznej, proszeni są odpowiednie przygotowanie do badania wg. poniższych zasad.

W dniu poprzedzającym badanie:
– należy zastosować dietę lekkostrawną,
– ostatni posiłek spożyć o godz. 19,
– przyjąć 2 kapsułki Espumisanu (preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego).
W dniu badania:
– należy zgłosić się do pracowni na czczo (lub 4 godzin po ostatnim lekkim posiłku),
– należy pamiętać, aby tego dnia nie palić papierosów, nie pić kawy oraz nie żuć gumy.

Pacjent powinien dostarczyć poprzednie badania USG.

 

USG w Blue Medica Łódź przy ul. Zgierskiej 211 w Łodzi wykonywane jest w podstawowym zakresie w ramach kontraktu z NFZ oraz w ramach wizyt prywatnych. Badania specjalistyczne wykonywane są również u podwykonawców Blue Medica Łódź.