Zgierska: 42 307 07 37

Rwa kulszowa to problem także młodych ludzi

Rwa kulszowa kojarzy się przede wszystkim z problemem, który dotyka wyłącznie osoby starsze. Nic bardziej mylnego. Nasi ortopedzi mają coraz więcej pacjentów około trzydziestki, którzy skarżą się na bóle kręgosłupa. Dlaczego z bólem warto zgłosić się do poradni ortopedycznej?

Siedzący tryb życia oraz nieprawidłowa postawa i nawyki nie sprzyjają kręgosłupowi. Na co dzień musi dźwigać przecież ogromny ciężar, jakim jest nasze ciało oraz przynajmniej próbować sprostać zadaniom, jakie przed nim stawiamy. Pacjenci często nie wiedzą, że podnoszenie ciężarów z pozycji stojącej, a nie kucznej może doprowadzić do ogromnych przeciążeń, które w konsekwencji nadwyrężają mięśnie przykręgosłupowe. Z raportów ZUS wynika, że to właśnie ból pleców o różnym nasileniu i przyczynach jest najczęstszym powodem zwolnień lekarskich. Może zdarzyć się jednak, że dolegliwości stają się nie do zniesienia. Jak rozpoznać zatem czy ból jest niegroźny i przeminie po kilku dniach, nie zostawiając śladu, czy oznacza on poważniejszą chorobę, wymagającą szybkiej interwencji?

Rwa kulszowa – objawy

Zacznijmy od tego, że rwa kulszowa nie bierze się znikąd i sami jesteśmy autorami swojego bólu. Nadwaga, brak ruchu, sen na miękkim materacu, zasypianie na kanapie przed telewizorem, 8h spędzanych w jednej pozycji (najczęściej niewłaściwej) przed ekranem monitora – to większość powodów, które w konsekwencji przynoszą tzw. atak korzonków. Najczęściej dochodzi do niego nagle, po wysiłku fizycznym, któremu nie podołały ani mięśnie brzucha, ani mięśnie kręgosłupa. Wówczas krążek międzykręgowy wybrzusza się uciskając na nerwy. Nie zawsze rwa atakuje odcinek lędźwiowy. Może dotyczyć również ramienia lub uda. Do głównych objawów ucisku należą:

  • mrowienie, drętwienie zaatakowanej kończyny,
  • silny, nagły ból, uniemożliwiający poruszanie się,
  • problemy z oddawaniem moczu lub/i stolca,
  • niedowład mięśniowy.

Jak się leczyć?

Przede wszystkim w pierwszym momencie należy postarać się zachować spokój i ostrożnie położyć się na placach na podłodze. Pod kolana warto podsunąć zwinięty ręcznik. Ulgę przyniosą również środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W drugiej kolejności udajemy się do lekarza specjalisty (neurologa), który przeprowadzi dokładny wywiad, badanie fizykalne oraz zleci odpowiednie badania tj. RTG, czy rezonans magnetyczny. Po otrzymaniu wyników lekarz będzie miał już pewność, czy źródłem bólu jest faktycznie wysunięty dysk. W czasie bólu można obłożyć palące miejsce okładem z kostek lodu, a po ustąpieniu bólu starać się utrzymywać je w cieple. Unikamy również nagłej zmiany pozycji, dźwigania, wysiłku fizycznego. Z pewnością pomocna okaże się również wizyta u fizjoterapeuty, który poprowadzi ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa.

Przede wszystkim nie starajmy się sami decydować o kolejnych krokach terapii. Zwróćmy się o pomoc do lekarza specjalisty, który oceni nasz stan i zleci odpowiednie badania. Nierzadko zdarza się, że pacjent, który leczy się sam – w rezultacie wymaga leczenia operacyjnego, które jest ostatecznością.