Zgierska: 42 307 07 37

Czy potrzebny nam lekarz sportowy?

Medycyna sportowa, a inaczej mówiąc medycyna aktywności ruchowej jest dzisiaj traktowana już jako jedna z dziedzin specjalistycznej wiedzy lekarskiej. Ogólnie rzecz biorąc, lekarz medycyny sportowej zajmuje się osobami, które na co dzień wykonują wzmożoną aktywność fizyczną.

Czy jest nam potrzebny lekarz sportowy?

Odpowiedź na to pytanie może być różna, zależnie od punktu widzenia. Zadaniem lekarza sportowego jest sprawowanie opieki medycznej nad osobami, które są szczególnie aktywne ruchowo. Dotyczy to zarówno profesjonalnych zawodników sportowych, jak i ludzi, uprawiających sporty rekreacyjnie.

Najczęstsze pytania mogą pojawić się wśród rodziców dzieci, które zaczęły uczęszczać do szkoły, a tam korzystają z dodatkowych zajęć sportowych.  Obowiązujące przepisy mówią, że badaniom sportowo-lekarskim, które przeprowadzają lekarz specjaliści w dziedzinie medycyny sportowej, podlegają zawodnicy klubów sportowych zrzeszeni w związkach sportowych. Zawodnikiem, jest w tej sytuacji osoba, która należy do klubu sportowego, posiadającego licencję Polskiego Związku Sportowego. Oznacza to, że każde dziecko należące do drużyny oficjalnego klubu piłkarskiego czy też siatkarskiego, musi posiadać opinię wydaną przez lekarza medycyny sportowej. Dzieci, które ubiegają się o przyjęcie do klasy sportowej, powinny być przebadane przez lekarza medycyny sportowej. Tak więc, w tej sytuacji wizyta u  lekarza sportowego będzie niezbędna. Wyjątek stanowi sytuacja, w której dziecko uczestniczy w zawodach szkolnych, międzyszkolnych czy w dniu sportu – tutaj badania nie są potrzebne, gdyż dziecko jest traktowane tak, jakby uczestniczyło w programowych zajęciach wychowania fizycznego. W tym przypadku kwalifikacje do zajęć dokonuje lekarz pierwszego kontaktu, najczęściej lekarz pediatra.

Lekarz sportowy zajmuje się przede wszystkim wydawaniem kwalifikacji do uprawiania sportu – opinii wykluczającej ewentualne przeciwwskazania zdrowotne dla danej dziedziny sportowej. Ponadto, przeprowadza również późniejsze okresowe badania kontrolne. Mają one głownie na celu wykrycie ewentualnych zmian zachodzących w organizmie człowieka pod wpływem uprawiania danej dyscypliny sportu. Lekarz sportowy jest przede wszystkim wielkim wsparciem dla osób wykonujących na co dzień aktywność fizyczną. Przeprowadzanie badań sportowo-lekarskich pozwala wspierać zawodników poprzez zapobieganie kontuzjom i urazom. W razie wystąpienia kontuzji, lekarz sportowy dopasowuje rehabilitację i odnowę biologiczną w odniesieniu do danego zawodnika i jego indywidualnych potrzeb. Warto również wspomnieć, że lekarz sportowy zajmuje się także wspomaganiem i organizacją diety młodego sportowca – dopasowuje ją pod daną dziedzinę sportua konkretnego zawodnika, poziom spożycia energii, uwzględnia większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Równie ważnym zadaniem lekarza sportowego jest wykrywanie niedozwolonych w sporcie substancji wspomagających. Działania lekarzy pomagają wyeliminować doping i przeciwdziałać jego powstawaniu.

Świadczenia z zakresu badań medycyny sportowej nie są łatwo dostępne. Na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia czeka się zazwyczaj kilka miesięcy, więc jeśli nasz czas jest ograniczony, lepiej udać się do poradni prywatnej.

Podsumowując, nie powinniśmy pytać czy lekarz medycyny sportowej jest nam potrzebny, a jedynie w jaki sposób może nam pomóc. Lekarz medycyny sportowej jest potrzebny każdej osobie, która uprawia sport, niezależnie od tego czy robi to w sposób profesjonalny, czy też nie.

W ramach Blue Medica działa lekarz sportowy i lekarz ortopeda i ortopeda dziecięcy Łódź. Więcej informacji pod linkami: