Zgierska: 42 307 07 37

Chodzik – czy jest bezpieczny?

Chodzik jest narzędziem, pozwalającym spacerować dzieciom, które wciąż nie mogą poruszać się samodzielnie. Chodzik składa się z szerokiej podstawy na kółkach, która jest przymocowana do krzesła z blatem (jak w krzesełku). Dziecko porusza się, siedząc w fotelu.

Plusy i minusy chodzików

Z jednej strony chodziki są przydatne dla dzieci. Dlaczego?

 • Dziecko jest w stanie poruszać się swobodnie, a więc stosunkowo aktywnie poznawać świat wokół siebie, odczuwać tym samym pozytywne emocje.
 • Ze względu na budowę chodzika dziecko nie będzie w stanie dotrzeć do obiektów, które są dla niego niebezpieczne.
 • Obciążenie dawkowanie na mięśnie dziecka poruszającego w chodziku, wspomaga dobry apetyt i zdrowy sen.
 • Chodzik dostarcza dzieciom wielką radość.
 • Rodzice mogą obserwować dziecko, zajętych sprawamy domowymi.

Uważa się również, że chodziki wspomagają rozwuj chodzenia.

Z drugiej strony chodziki posiadają również wady.

 • Powolny rozwój zdolności motorycznych dziecka. Dziecko, które jest długi czas w chodziku nie jest stymulowane do rozwoju niezależnego ruchu. Ponadto pełzanie pomaga wzmocnić mięśni pleców i poprawy połączeń neuronowych w mózgu, a przyzwyczajone do chodzika maluchi prawie nie raczkują.
 • Chodzenia na palcach i niewłaściwy budowa stopy dziecka.
 • Deformacje kręgosłupa, które są spowodowane długotrwałą zmianą postawy.
 • Dziecko nie jest zdolne do utrzymywania równowagi, ponieważ ono jest przyzwyczajone do ciągłego operania się o coś. Regularne i długotrwałe stosowanie chodzika może sprzyjać tworzeniu się sprężystego kroku.

Negatywne czynniki obejmują traumatyczne skutki chodzika – dziecko może przewrócić się, natknąć się na jakiekolwiek przeszkody.

Wskazówka: Jeśli nie ma żadnych wątpliwości u rodziców odnośnie chodzika, to nie oznacza, że one są na 100% bezpieczne. Ich negatywny wpływ jest często niedoceniany lub przeceniony. Zdrowe dziecko można wychować zarówno przy pomocy chodzika jak i bez niego. Decyzja o zakupie chodzika powinna być dokonana z uwzględnieniem indywidualnych cech dziecka.

Wpływ chodzika na zdrowie i psychikę dziecka

Jest faktem, że chodziki mają wpływ na rozwój psychiki dziecka. Rodzice zazwyczaj o tym nie wiedzą, a lekarze nie mówią. Jednakże, takie zjawisko zachodzi, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, że:

 • skrócenie lub brak czasu raczkowania poprzez wielokrotne wykorzystywanie chodzika uniemożliwia prawidłowy rozwój maluchów, co później przejawia się trudnościami w wychowaniu dzieci w wieku szkolnym. Jeżeli dziecko nie raczkowało, może mieć ono problemy z czytaniem i wymową;
 • wytrwałość i dążenie dziecka do celu są tworzone ze względu na swobodny przepływ w przestrzeni i chęć dotarcia do interesujących przedmitów. Dziecko w chodziku, aby przejść do upragnionego celu musi wykonać minimum wysiłku, więc chęć dotrzeć do celu zmniejsza się;
 • mobilność zewnętrzna w chodziku jest rzeczywiście bardzo konwencjonalna – dziecko po prostu wisi w chodziku, ale nie może zmienić pozycji swojego ciała, ani dotknąć upatrzony przedmiot. Jakiekolwiek ograniczenie ruchu uniemożliwia nabycie doświadczenia zmysłowego, które pozwala dziecku poznać granice ich ciał i ich zdolności fizyczne, a tym samym negatywnie wpływa na rozwój inteligencji;
 • pozytywnie wpływa na rozwój inteligencji w sprawie przejścia do pozycji pionowej, gdyż w ten sposób dziecko może poznawać otaczający je świat.

Zalecenia: Jeśli zdecydujecie się Państwo na zakup chodzika dla dzieci, korzystanie z niego powinno być ograniczone. Dzięki temu dziecko będzie mieć zróżnicowaną aktywność fizyczną, swobodę przemieszczania się i będzie się prawidłowo rozwijać.
W razie jakichkolwiek wątpliwości zalecamy kontakt z lekarzem ortopedą dziecięcym. Ortopeda dziecięcy w Blue Medica to dr n. med. Krzysztof Małecki Wizytę możesz umówić w dziale Kontakt